• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  322952,115
  % -0,70
 • BIST 100
  %

IMF Lideri Georgieva: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

IMF Lideri Georgieva: Yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla gayret kapsamında sağlanan siyaset dayanağının çok dikkatli bir formda geri çekilmesi gerektiğini belirterek, dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğini tabir etti.

Dünya iktisadının nisan ayında daha güzel bir tablo çizdiğini belirten Georgieva, ABD ve Çin ekonomileri için “güçlü bir halde çalışan iki motor” benzetmesi yaptı.

Georgieva, yaz aylarında Avrupa Birliği’nin de aşılarla kelam konusu iki ekonomiyi yakalamasını beklediklerini belirterek, toparlanmanın hızlanacağını lisana getirdi.

Global iktisadın bu yıl yüzde 6 ve gelecek yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini anımsatan Georgieva, fakat ülkeler ortasında ayrışan toparlanmanın önemli bir sorun olduğunu anlattı.

Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunun altını çizerek, “Bu işte birlikteyiz, bundan fakat birlikte çıkabiliriz.” dedi.

Salgına karşı sağlanan siyaset dayanağının kaçınılmaz olarak geri çekilmesi gerekeceğini belirten Georgieva, bunun çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, “Muhtemelen yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor. Bilhassa ABD faiz oranlarını izlemek kıymetli, zira orada değerli bir hareket var.” dedi.

IMF Lideri Georgieva, potansiyel olarak faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda şimdi büyüyemeyen, geride kalan ve yüksek borç yükü altındaki ülkelerin kendilerini güç bir durumda bulabileceğini söz etti.

Kovid-19 aşılarında fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına yönelik tartışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Georgieva, aşı üretimi ve dağıtımının önündeki pürüzlerin kaldırılması için güçlü ekonomik argümanlar olduğunu, lakin fikri mülkiyet hakkı muhafazalarının kaldırılmasına öteki tedbirlerin eşlik etmesi gerektiğini savundu.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ