• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323862,365
  % -0,78
 • BIST 100
  %

İmza Sirküsü Nedir? Nereden Alınır ?

İmza Sirküsü Nedir? Nereden Alınır ?

İmza sirküsü oldukça önemlidir. Adı her ne kadar duyulup, bilinse de, imza sirküsü nedir, ne işe yarar, ayrıntılı şekilde bilinmiyor. İmza sirküsü, günümüzde bir çok resmi işlemlerde kullanılan çok önemli bir belgedir. Çok fazla bilinmeyen bu belge, şirket işlemleri yapan kişilerin karşısına çok kez çıkmaktadır. İmza sirküsü nedir, gerekli olduğu yerler ve imza sirküsü fiyatları nedir? Gibi sorular akıllara gelmektedir.

Peki nedir imza sirküsü?

İmza sirküsü; kurum, kuruluş ve ticari işletmelerin temsil yetkisine sahip olan elamanlarının imza atma yetkisinin olduğunu gösteren ve imza örnekleri bulunduran resmi belgeye denir. Günümüzde imza sirküleri resmi kurumlara şirketler adına gönderilecek evraklarda çok önem taşır. Örnek olarak; A firmasında yetkili olan müdür Ahmet S. ’ye ait imza sirküsünde; Ahmet S. ‘ye ait imza örnekleri ve firmanın imza konusunda yetkisi olduğu ibareleri bulunmaktadır. Bu durumda imza sirküsünün nereden alındığı gibi akıllara sorular gelmektedir.
Noter aracılığıyla alınmakta olan imza sirküsü, noter onaysız kabul edilmemektedir.
İmza sirküsü, şirket için size verilen tüm yetkileri kullanma hakkı ve resmi makamlarda sizi şirket adına temsilci yapma hakkı sunmaktadır. Aynı zamanda bu yetki sizi hem yarar hem zarardan birinci derecede sorumlu tutmaktadır. Bundan dolayı imza sirküsüne imza önem ve özenle atılmak zorundadır.

İmza sirküsü için gerekli belgeler

Şirketin kayıtlı olduğu yerin ticaret gazetesi, vergi levhası, kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi gereklidir. Bunlarla birlikte bir notere başvurmanız yeterlidir. Noter imza sirküsünü hazırlayarak sizden belgeye üç tane imza atmanızı isteyecektir. İmza atılmakla birlikte gereken ücretin ödenmesi ile noter tarafından imza sirkünüz kabul görülüp, resmiyet kazanır. İmza sirküsünün bir kopyası sizde bir kopyası da noterde saklanır. Resmi kurumlar gerekli bulduğu takdirde, imza sirkülerinizi noterden talep edebilir. İmza sirküsünün düzenlenmesindeki gaye; sirküye atacağınız imzanın size ait noter huzurunda onaylanmasıdır. Buraya atılan imza resmidir. Bu yüzden attığınız imzanın önemle atılması gerekmektedir. Resmi işlemler yaparken noterde atılan imza sirküsünden farklı bir imzanın atılmaması kişinin güvenliği için çok önemlidir. İmza sirküsü örneği yetkili kişiler tarafında belirli bir ücret karşılığında bulunabilir.

İmza sirküsünün geçerlilik süresi

Süresiz olabileceği gibi süreli de olabilmektedir. Kanunlarımızda imza sirküleri ile ilgili bir süre bulunmamaktadır. İmza sirküleri düzenlenirken, sirküler metninin tescil ve ilan edilmiş ana sözleşme maddesi veya karar metni ile aynı olması gerekir.

İmza sirküleri onaylanırken dikkat edilmesi gereken alınan kararın, sözleşmeye uygun olması gerekmektedir. İmza sirkülerinden suret vermek; sadece tasdikli bir sirkülerin fotokopisinin onaylanması biçiminde olmaktadır. Bu durumda ise, asıl nüsha fonksiyonuna sahip olmaları nedeniyle içinde bulundukları imzaların tasdik harcına tabi tutulmaları gerekmektedir. Banka adına yetkililerin yapacak oldukları işlemlerde asıl olarak noterden tasdikli imza sirküleri veya ticaret sicil memurluğundan düzenlenmekte olan yetki belgesi göstermesi gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ