• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317443,614
  % -5,81
 • BIST 100
  %

İtalya, Kovid-19 önlemlerini Nisan sonundan itibaren gevşetecek

İtalya, Kovid-19 önlemlerini Nisan sonundan itibaren gevşetecek

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Roma’da Başbakanlık ek binada Sağlık Bakanı Roberto Speranza’yla düzenlediği basın toplantısında, ülkede bir müddettir tartışma konusu olan önlemlerin ne vakit gevşetileceğine açıklık getirdi.

Kovid-19’e karşı sıkı önlemleri kademeli halde hafifleteceklerini belirten Draghi, “İhtiyatlı bir optimistlik ve itimatla geleceğe bakabiliriz.” dedi.

Önlemlerin daha esnek uygulandığı “sarı bölge” uygulamasının 26 Nisan’da devreye gireceğini duyuran Başbakan, “Geçmişe nazaran farklı yaklaşım izledik. Hükümet, bugün dataların güzel gitmesine bağlı olarak hesaplanmış bir risk aldı. Öncelik açık hava aktifliklerine verilecek. Restoranlar, yalnızca açık alanda olmak üzere öğlen ve akşam yemeklerinde açılacak. Kırmızı (çok yüksek riskli) bölgeler haricinde tüm kategorilerde her seviyede yüz yüze eğitime geçilecek.” diye konuştu.

Mario Draghi, vatandaşların beklentilerini karşılamaya yönelik kararlar aldıklarını tabir ederken maske, toplumsal ara üzere kurallara ait kontrollerin süreceğini açıkladı.

Vatandaşlar ve işletmeler için dün 40 milyar euroluk yeni takviye paketini onayladıklarını hatırlatan Draghi, tekrar açılmanın ekonomileri ve toplumsal yaşantıları için harikulâde bir fırsatı temsil ettiğini belirtti.

Başbakan Draghi, 26 Nisan’dan itibaren bölgeler ortası seyahate de müsaade verileceğini lakin farklı renk kategoride yer alan bölgelere seyahat edilirken geçiş evrakı taşıma zaruriliği olacağı bilgisini verdi. Draghi, bu kararları almalarının artlarında aşı kampanyasındaki güzele giden gidişatın da tesirli olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Speranza da bu süreçte açık hava düzenlenen etkinliklere öncelik vereceklerini söyleyerek açık yüzme havuzlarının 15 Mayıs, spor salonlarının 1 Haziran’da açılacağını, fuar etkinliklerinin ise 1 Temmuz’dan itibaren yapılabileceğini bildirdi. Bakan Speranza ayrıyeten, 22.00-05.00 saatlerinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağının bir müddet daha devam edeceğini ve hükümetin bunu haftalık olarak değerlendireceğini belirtti.

Draghi, AstraZeneca aşısına dair İtalyan kamuoyunda bir inanç kaybının kelam konusu olmadığını lisana getirdi. Speranza da “Bizde de itimat kaybına ait bir bilgi yok, daha çok bilgi almak gayeli bu aşı bize soruluyor.” dedi.

Salgında 116 binden fazla can kaybı yaşayan İtalya’da, olay artışına karşı 4 Kasım 2020’den beri bölgeler, düşük riskli (beyaz), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olmak üzere 4 farklı renk kategorisine ayırılıyor. Ülkede geçen aylarda olayların artması sebebiyle 15 Mart’ta 21 bölge risklerine nazaran yalnızca “turuncu” ya da “kırmızı” kategoriye alınmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ