• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318432,242
  % -5,47
 • BIST 100
  %

İtalya’da gece sokağa çıkma yasağı evreli olarak kaldırılacak

İtalya’da gece sokağa çıkma yasağı evreli olarak kaldırılacak

Başbakan Mario Draghi başkanlığında toplanan Bakanlar Şurası, ülkede salgının gidişatını ve buna bağlı olarak önlemlerin gevşetilmesini kıymetlendirdi.

Ülkede son günlerde, günlük hadise sayısının 5 binin, ölümlerin de 150’nin altına gerilemesi sonucunda hükümet, nisan ortasında açıkladığı kademeli olağana dönüş takviminde birtakım değişikliklere gitti.

Kabine toplantısının akabinde Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bakanlar Şurasının yeni kabul ettiği kararname kapsamında, halihazırda ülke genelinde geçen ekim ayından beri 22.00-05.00 saatlerinde, iş ve sağlık üzere zarurî haller haricinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağı, 19 Mayıs’tan itibaren 23.00-05.00 saatlerinde uygulanacak. Kelam konusu yasak, 7 Haziran’dan itibaren 00.00-05.00 saatlerine çekilecek, 21 Haziran’da ise büsbütün kaldırılacak.

Yeni kararnamede, 1 Haziran’dan itibaren restoranların, iç yerlerinde da hizmet vermesine müsaade verilirken spor salonlarının 1 Haziran olarak belirlenen açılış tarihi 24 Mayıs’a çekildi.

1 Haziran’dan itibaren açık havada, 1 Temmuz’dan itibaren kapalı yerlerde olmak üzere tüm karşılaşma ve spor aktifliklerine, kapasitenin yüzde 25’i kadar, açık havada en fazla 1000 kişi, kapalı alanda ise en fazla 500 kişi olmak kaydıyla izleyici alınabilecek.

Tema ve cümbüş parkları için daha evvel 1 Temmuz olarak belirlenen açılış tarihi 15 Haziran’a çekildi.

Kapalı yüzme havuzları ve estetik merkezleri de 1 Temmuz’dan itibaren hizmet verebilecek.

Bu ortada, diskotek üzere yerler ise kapalı kalmaya devam edecek.

Hükümet ayrıyeten aldığı kararla, olay sayıları düşen Friuli Venezia Giulia, Molise ve Sardinya’nın 1 Haziran’dan itibaren risksiz kategori olan “beyaz”a geçirilmesini onayladı.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Alınan önlemler ile insanların büyük çoğunluğunun bunlara uyması ve aşılama kampanyasının tesiri sayesinde kademeli yine açılma yolunda devam edebiliriz. Sokağa çıkma yasağının 23.00’te başlayacak olması, ülkemiz için ehemmiyet taşıyan farklı kesimlerin tekrar faaliyete geçmesi manasına geliyor. Bununla birlikte temel önlemlere dikkat etmeyi ve ihtiyatlı olmayı unutmayalım.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ