• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323558,563
  % -0,52
 • BIST 100
  %

Kalekim halka arzdan 509 milyon TL elde etti

Kalekim halka arzdan 509 milyon TL elde etti

Kalekim’in halka arzı, fiyat aralığının üst sonu olan 14,75 liradan fiyatlanırken ek satış dahil tüm paylar satıldı.

Toplam 509 milyon lira büyüklükteki halka arza 1,5 kat talep geldi.

Ak Yatırım’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya nazaran ihraçta yüzde 20 hisse ayrılan yurt içi kurumsal yatırımcılara payların yüzde 31,7’si satılırken, yüzde 68 hisse ayrılan yurt içi kişisel yatırımcılara payların yüzde 62,3’ü satıldı.

Payların yüzde 4,3’ü yabancı kurumsal yatırımcılar, yüzde 1,6’sı ise şirket çalışanları tarafından alındı.

Halka arzda yüzde 5’in üzerinde hisse alan yatırımcı bulunmadı.

Kalekim halka arz gelirini yatırıma ayıracak

Daha evvel halka arz ile ilgili konuşan Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, “Halk arzdan gelecek gelirin yüzde 60-70’lik kısmını yurt içinde, yüzde 30-40’lık kısmını da yurt dışında şirketi büyütecek yatırımlar için kullanacağız.” sözlerini kullanmıştı.

Alperat, “Halka arz kapsamında ek satışlarla birlikte Kalekim’in, yüzde 30’una denk gelen toplam 34,5 milyon TL nominal bedelli hisselerin halka arzını planlıyoruz. Elde edeceğimiz gelirin yüzde 60-70’lik kısmı ile de yurt içinde ve yüzde 30 -40’lık kısmı ile de yurt dışında Kalekim’in büyümesine katkı sağlayacak yeni şirket satın alma yahut yeni fabrika yatırımları için kullanmayı hedefliyoruz.

Bu çerçevede yurt içinde, inşaat gereçleri kesiminde mevcut eser portföyüne katkı sağlayacak ve yurt içi büyümesini destekleyecek beton katkısı, boya, poliüretan ve epoksi alanlarında yeni şirket satın alma yahut yeni fabrika yatırımları noktasında planlarımız var. Bununla birlikte tekrar yurt dışındaki mevcut yatırımlarımızı destekleyerek, farklı coğrafyalarda da mahallî üretim tesisleri kurarak, büyümeyi amaçlıyoruz.” biçiminde konuşmuştu.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ