• YARIM ALTIN
  3.165,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  315715,174
  % -6,44
 • BIST 100
  %

Kanada, geçen yıl askıya aldığı Türkiye’ye askeri ihracat müsaadelerini iptal etti

Kanada, geçen yıl askıya aldığı Türkiye’ye askeri ihracat müsaadelerini iptal etti

Kanada idaresi, Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanılmasını münasebet göstererek, geçen yıl askıya aldığı “Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini” iptal ettiğini duyurdu.

Garneau, Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki Dağlık Karabağ savaşında Kanada teknolojisinin kullanıldığı tezlerine yönelik soruşturma açıldığını ve bu soruşturma sonuçlanana kadar Türkiye’ye askeri mal ve teknoloji ihracat müsaadelerinin geçen yıl sonbaharda askıya alındığını hatırlattı.

Bakan Garneau, “Bakanlığımız, Ulusal Savunma Bakanlığı ile istişare içinde, Türkiye’ye gönderilen tüm askeri mallar ve teknolojiler için askıya alınmış ve geçerli tüm ihracat müsaadelerini kapsamlı bir halde gözden geçirdi. Türkiye’ye ihraç edilen Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığına dair muteber delillere ulaşan bu incelemenin akabinde, 2020 sonbaharında askıya alınan müsaadelerin bugün iptalini duyuruyorum.’’ sözlerini kullandı.

Alınan kararı, “Bu kullanım Kanada dış siyaseti yahut Türkiye tarafından verilen son kullanım garantileriyle dengeli değildi.” diye savunan Garneau, açıklamasında şu görüşleri lisana getirdi:

“Bu sabah, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada’nın tasalarını lisana getirmek, Kanadalı ve Türk yetkililer ortasında karşılıklı inanç oluşturmak ve son kullanım garantileriyle tutarlılığı sağlamak için ihracat müsaadeleri konusunda daha fazla iş birliği sağlamak için bir diyalog sistemi başlatmak üzere bir görüşme yaptım. Türkiye değerli bir NATO müttefikidir ve NATO iş birliği programlarıyla ilgili müracaatlar tek tek değerlendirilecektir.”

Kanada Hükümeti, geçen yıl ekim ayında Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusuna yönelik harekatlarda kullanılmasını münasebet göstererek, Türkiye’ye SİHA ekipmanı olarak satılan elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerinin satışını askıya almıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ