• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316714,613
  % -5,12
 • BIST 100
  %

Koca: Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli teklifleri sunacağız

Koca: Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli teklifleri sunacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Şurası Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada, “Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk kümesindeki kentlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni olayların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan ağır bakım doluluk oranında dramatik artış yok lakin gelişmeler önemli, bilgiler ikaz edici.” dedi.

“Yakın vakitte yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz”

Koca şunları söyledi:

“Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha evvel yaşadığımız üzere bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz. Sağlık Bakanı Koca: “Güney Afrika varyantı 11 vilayette 285 bireyde, Brezilya varyantı ise 9 vilayette 166 şahısta görüldü. Kasım ayında ağır bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53’lere kadar düştü. Yakın vakitte hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak prestijiyle toplam olay içindeki oranı 17,7 iken artık yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6’sı, aşısı tanımlandığı halde hala aşısını yaptırmış durumda değil.”

Ağır bakım doluluk oranı yüksek olan vilayetler

“Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şu an 0,78. Yani beşte bir oranına inmiş durumda.” diyen Bakan Koca, “Yüzde 86 olan aşılama oranıyla toplam hadise içerisindeki hisse 1 Ocak’ta yüzde 5,3 iken artık yüzde 1,37’ye kadar indi. Entübe olaylar içindeki 65 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 71’den yüzde 54,4’e indi, sağlık çalışanlarının oranı yüzde 1,1’den 0,15’e düştü.” sözlerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, “Aşının, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına daha erken periyotta başlanıp ağır yapıldığı için hem hastanede yatış hem ağır bakım hem de entübe hastalar boyutuyla bariz bir yarar sağladığını, bu noktada tanımlanmış bireylerin aşılarını yaptırma noktasında çok hassasiyet göstermeleri gerektiğini söz etmek istiyorum. 247 bin yatağımız içinde doluluk oranımız yüzde 56,3. Servis yatağı doluluk oranında bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Erişkin ağır bakım doluluk oranı yüzde 71,3. Yüzde 30’a yakın kapasitemiz var, bu da 10 bine yakın ağır hasta manasına geliyor.” dedi.

Koca, “Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de ağır bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde, başka bütün vilayetlerde yüzde 80’in altında.” bilgisini verdi.

“Ramazan ayını çok değerli bir devir olarak görmeliyiz”

Koca, “Ramazan ayını bilhassa önlemler noktasında çok kıymetli bir devir olarak görmeliyiz. Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik devri yaşıyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir periyoda girmek durumundayız. Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli teklifleri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar. Ramazan ayı periyodunda, iki-üç haftalık vakit diliminde ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılanmalarını bitirmek istiyoruz. 8. ve 12. sınıfların öğretmenlerini de tanımlayıp aşılamalarını erken devirde yapmak istiyoruz.” halinde konuştu.

Rusya’nın uçuş kısıtlaması

Sağlık Bakanı Koca, “Turizmin ağır olduğu bölgelerdeki önlemleri, sertifikasyon uygulamalarını gördüklerinde farklı yaklaşım içinde olacaklar.” dedi.

Sinovac, BioNTech ve Sputnik aşısı

Koca, “Sinovac aşısında bugüne kadar gelen ölçü 26 milyonu geçti. Önümüzdeki haftalarda daha kıymetli sayıda aşının gelebileceğini iddia ediyorum. Sinovac’la ilgili açıklama bugün düzeltildi. Şunu demek istiyor, aşının aktifliği farklı aşılarla kombinasyon yapılarak artırılabilir mi? 65 yaş üstü ek hastalığı çok olan bireyler de aşılandı. Bilim Heyeti, aşının tesirini kıymetlendirmek noktasında, bu kümeden vefat eden hadiselerle ilgili belgeleri inceliyor. Bu manadaki tesirini önümüzdeki haftalarda daha net söylemek mümkün olabilir. Şu an hala neredeyse influenzayı görmedik. 2 milyon 560 bin grip aşısı tedarik etmiştik, bunun 2 milyon 320 bini yapıldı.” tabirlerini kullandı.

BioNTech aşısı için yapılan görüşmeler hakkında konuşan Bakan Koca, “Haziran için 30 milyon doz aşıyı şimdiden kelam verebilirsin dediler, bunu daha da artıralım diye görüşüyoruz. ” dedi.

Sputnik aşısı hakkında ise Bakan Koca, “Ara sonucu olumlu görünüyor. İrtibatımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Son bir haftada üç sefer Sağlık Bakanıyla görüştüm.” sözlerini kullandı.

Yerli aşı

Koca, “Faz 2 çalışması bitti, 14 gün sonrası için tetkikler alınıyor. 2-3 hafta içinde Faz 3’e geçilebilir.” dedi.

Bakan Koca şunları söyledi:

“En geç haziran sonu prestijiyle 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi, 30 milyon aşıyla bunu 30-35 yaşına düşürebileceğimizi söz etmek istiyorum.”

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ