• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316709,581
  % -5,21
 • BIST 100
  %

Kripto para piyasasında bugün yaşanan kıymetli gelişmeler – En çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar

Kripto para piyasasında bugün yaşanan kıymetli gelişmeler – En çok yükselen ve en çok düşen kripto paralar

Investing.com – Kripto para piyasaları bugün hafif yükseliş istikametli bir seyir izliyor. Piyasanın toplam hacmi son 24 saatte yaklaşık %1 artarak 2,41 trilyon doları geçti. Bitcoin fiyatı gün içerisinde 55.300 dolara düştükten sonra bu haberin yazıldığı sırada 57.400 dolara geri döndü.

Cardano %4 yükselişle 1,69 dolara tırmanarak Birinci 10’un en güzel performansını gösterirken XRP %6’ya yakın düşüşle 1,62 dolara geriledi ve güçsüz bir manzara çiziyor. Son periyodun en çok ilgi gören kripto paralarından Dogecoin (DOGE) de gün içinde 52 sente kadar düştükten sonra 60 sente yine yükselmeyi başardı.

Birinci 100’de günün en çok yükselen ve düşen kripto paralarına bakalım. Bu liste TSİ 17.46’da, son 24 saatteki değişim oranları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

En çok yükselen kripto paralar

 1. Bitcoin Diamond (BCD): +%137, $9,60
 2. Lisk (LSK): +%61, $10,80
 3. OMG Network (OMG): +%35, $13,80

En çok düşen kripto paralar

 1. Bitcoin Gold (BTG): -%10, $136,7
 2. Waves (WAVES): -%9, $33,42
 3. Fantom (FTM): -%6,5, $0,72

1- ABD’nin önde gelen bankası kripto para takımı kurdu

Dünyanın en büyük bankaları ortasında yer alan Goldman Sachs, kripto para sanayisine yönelik ataklarını hızlandırdı. Dün Bitcoin’e bağlı devredilemez vadeli mukaveleler sunmaya başlayan dev banka, ortadan şimdi 24 saat geçmemişken kripto para ünitelerine özel bir çalışma ünitesi oluşturduklarını duyurdu.

CNBC tarafından aktarılan bilgiye nazaran bankanın yeni kripto para grubu, firmanın global para üniteleri ve gelişmekte olan piyasalar ticaret kısmında faaliyet gösterecek. Goldman Sachs’ın, CEO David Solomon’un idaresinde kripto para ticaret kurumlarını seçici bir biçimde bünyelerine katarak piyasadaki varlıklarını arttırmak istedikleri öğrenildi.

2- Ripple balinalarının sayısı artıyor

XRP’nin gerisindeki Ripple şirketi, 2021 yılının birinci çeyreğine dair notların yer aldığı piyasa raporunu yayımladı. Raporda Blockchain ölçümleri de dahil olmak üzere, XRP’nin genel görünümüne ait dikkat çeken sözler yer aldı.

Rapora nazaran 10 milyon ve üzeri coin tutan XRP sahiplerinin sayısı 308’den 318’e çıktı. 10 milyon XRP bu haberin yazıldığı sırada 16,3 milyon dolara tekabül ediyor. Tıpkı vakit diliminde 1-10 milyon ortası XRP tutan şahısların sayısı da %6,3 yükselişle 1.125’ten 1.196’ya çıktı.

Eşsiz adreslerin sayısı %15 artarken XRP defter süreçleri de 1. çeyrekte %23 yükseliş gösterdi.

3- SEC Lideri kripto paralar konusunda hâlâ temkinli

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu tarafından kripto para piyasasına karşı takınılan tavır düzenleyici siyasetler bakımından büyük bir ehemmiyet teşkil ettiği için kamuoyu tarafından yıllardır yakından takip ediliyor. SEC Başkanı’nın kripto paralara ait açıklamaları bu sebeple her seferinde piyasanın bir numaralı gündem unsuru haline geliyor.

Kısa müddet evvel atanan SEC Lideri Gary Gensler, son olarak yaptığı açıklamada kripto para sanayisinin daha fazla müdafaaya gereksinim duyduğuna inandığını söyledi. Bitcoin’in spekülatif bir bedel deposu olduğunu söyleyen Gensler, ABD’deki düzenlemelerin güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Gensler, Bitcoin için “spekülatif, dijital, korkutucu bir bedel deposu” sözünü kullandı.

4- İngiltere Merkez Bankası Lideri kripto para yatırımcılarını uyardı

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, kripto para ünitelerinin “içsel pahası olmadığını” ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini savundu.

Dün düzenlediği bir basın toplantısında kripto paraların son periyotta peş peşe ralliler gerçekleştirdiği ve çok büyük bir ilgiyle karşılaştığı hatırlatılan Bailey, şöyle konuştu:

Daha evvel de kripto paralara dair uzaklıklı sözleriyle sıkça gündeme gelen BoE Lideri Bailey, “Bunu çok açık bir formda tekrar söyleyeceğim: Kripto paraları sadece tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın.” tabirini kullandı.

Müellif: Özgün Çağlar Deniz

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ