• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323657,525
  % -0,66
 • BIST 100
  %

Kripto para piyasasının toplam bedeli 2,5 trilyon doları aştı

Kripto para piyasasının toplam bedeli 2,5 trilyon doları aştı

Koronavirüs salgınının ekonomik tesirleri dünya genelinde varlığını sürdürmeye devam ederken kripto para piyasasına para yağıyor. Dolar, euro ve yen üzere pahalı fiat paralar; altın, gümüş ve platin üzere kıymetli metaller ve kripto para üniteleri üzere dijital varlıklar karşında bedel kaybediyor.

Son vakitlerde yatırımcılar fiat paraların bir kısmını başka pahalı varlıklara kaydırıyor. Kripto para piyasası bu durumdan nasibini alan en değerli kesimlerden biri. 2020 yılının birinci aylarında 250 milyar dolar düzeyinde bulunan toplam kripto para piyasa pahası şu anda 2,5 trilyon dolar düzeyine ulaştı. Bilhassa 2021 yılının başında bir anda 500 milyar dolar düzeyinden 1 trilyon dolar düzeyine sıçrayan toplam kripto para piyasa bedeli 2021 yılı içinde sürat kesmeden artmaya devam ediyor. Toplam piyasa kıymeti arttıkça Bitcoin’in piyasa üzerindeki dominansı azalmaya başlarken Ethereum’un pastadaki hissesi yüzde 20 düzeyine kadar yükseldi.

Bitcoin Baskınlığı Boğa Piyasasında Azalıyor

Coinmarketcap datalarından yola çıkarak yıllara nazaran kripto para toplam piyasa bedeli üzerinde Bitcoin baskınlığına baktığımızda 2016 yılında %83’lere varan düzeyin bugün %44 düzeyine kadar gerilediğini görüyoruz. Tıpkı tablonun bir gibisi 2018 yılında başlayan boğa piyasasında yaşanmış ve BTC piyasa hakimiyeti 2018 haziran ayında %32 düzeyine kadar gerilemişti. Bununla birlikte mevsim değişip kripto kesimi ayı piyasasının altına girdiğinde yatırımcılar garanti olarak Bitcoin’e yük verdiler ve Bitcoin baskınlığı bir sefer daha %70 düzeyine kadar tırmandı. Fakat 2021 başında tekrar boğa piyasasına girilmesiyle birlikte yatırımcılar altcoin yatırımlarını artırdı ve BTC piyasa hakimiyeti bir sefer daha azalmaya başladı.

Bir evvelki boğa piyasasında azamî altcoin baskınlığının %67 düzeyine tırmandığını görüyoruz. Bu düzey şu anda %56 oranına yaklaştı ve süratle artmaya devam ediyor. Grafikler altcoin baskınlığı bir sefer daha %67 düzeyine ulaştığında yeni bir ayı piyasasının başlayabileceğini gösteriyor. Buna karşılık kripto para piyasası eskisine oranla beşerler tarafından daha çok kabul görüyor ve artık toplam piyasa bedelinin kıymetli bir kısmı tüm dünyaya yayılmış durumda.

Ethereum’un Yükselişi Durdurulamıyor

COVID-19 salgını yanında kripto para piyasasına can veren bir öteki değerli etken Ethereum’un yükselişi. 2021 yılında piyasaya en çok likidite sağlayan iki kıymetli gelişme NFT eserleri ve DeFi platformlarına yapılan yatırımlar olarak göze çarpıyor. Şu anda dünyada bir NFT çılgınlığı yaşanıyor. NBA Top Shot platformunda LeBron James’in bir smacı 200 bin dolara satılırken OpenSea platformunda birtakım dijital sanat yapıtları 50 milyon dolar düzeyinin üzerinde alıcı bulabiliyor.

NFT eserleri dışında UniSwap ve PancakeSwap üzere otomatik formüllerle çalışan kripto para borsalarına da para akıyor. Bu borsalara likidite sağlayan yatırımcıların elde ettikleri kar oranları tatmin edici. Birebir vakitte AAVE ve Compound üzere borç alma ve borç verme platformlarına da para akıyor. Tüm bu platformlara akan para toplam piyasa kıymetinin artmasına neden olurken Bitcoin baskınlığının da azalmasına neden oluyor. Bu platformlardaki yararın önümüzdeki yıllardaki biçimine nazaran bilhassa Ethereum’un daha fazla bedel kazanabileceği belirtiliyor.

Otomatik pazar yapan (AMM) ismini taşıyan bu merkeziyetsiz borsalar ortasında piyasa pahası bakımından en pahalısı UniSwap. Rakipleri PancakeSwap ve SuhiSwap üzere platformlara oranla daha fazla süreç fiyatı talep ediyor. Bunun nedeni şu anda Ethereum blok zincir ağına güvenlik nedeni ile eklenmiş olan gas fiyatları. Önümüzdeki periyotta Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında bu fiyatların önemli formda azalması bekleniyor.

Ethereum ile birlikte toplam piyasa bedelindeki hissesi artan projeler ortasında Binance Coin ve Cardano’yu görüyoruz. Tıpkı formda Dogecoin topluluğu da Elon Musk’ın takviyesi ile pastadaki hissesini önemli biçimde artırdı. Ethereum’un piyasa kıymetinin şişmesi sonucu hissesi azalan en pahalı kripto para ünitesi Ripple oldu.

Bu makale birinci olarak www.beincrypto.com.tr üzerinde yayımlanmıştır

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ