• YARIM ALTIN
  3.162,00
  % -0,86
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316807,231
  % -4,81
 • BIST 100
  %

Kripto varlıkların ödemelerde kullanılması telafisi olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunmakta-TCMB

ANKARA, 16 Nisan (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) kripto varlıkların ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamayacağına yönelik Resmi Gazete de bu sabah yayımlanan yönetmeliğin akabinde kripto varlıkları ödemelerde kullanılmasının “telafisi olmayan mağduriyetler” yaratma ihtimali bulunduğunu açıkladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelikte, 30 Nisan’dan itibaren kripto varlıkların, ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamayacağı ve buna yönelik hizmet sunulamayacağı belirtildi. yönetmeliğin yayımlanmasının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışmasının tamamlandığı tabir edilerek, “Kripto varlıklar rastgele bir düzenleme ve kontrol düzeneğine tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa bedellerinin çok oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi yahut sahiplerinin bilgileri dışında adapsız olarak kullanılabilmesi ile süreçlerin geri dönülemez nitelikte olması üzere nedenlerle ilgili taraflar açısından kıymetli riskler barındırmaktadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Son periyotta, kelam konusu varlıkların ödemeler alanında kullanılmasına ait çeşitli teşebbüslerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, üstte bahsedilen sebeplerle sürecin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan usul ve araçlara karşı itimat zafiyeti meydana getirebilecek ögeler içerdiği kıymetlendirilmektedir.”

TCMB bu kapsamda “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”‘in bu kapsamda yürürlüğe konulduğunu belirtti.

Yönetmeliğine nazaran kripto varlıklar, ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamayacak ve buna yönelik hizmet sunulamayacak.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların direkt yahut dolaylı olarak kullanılacağı bir halde iş modelleri geliştiremeyecek, bu cins iş modellerine ait rastgele bir hizmet sunamayacak.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ait alım satım, saklama, transfer yahut ihraç hizmeti sunan platformlara yahut bu platformlardan yapılacak fon transferlerine aracılık edemeyecek. Yönetmelik, 30 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ