• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323396,587
  % -0,99
 • BIST 100
  %

Kuzey Kore: “Biden’ın siyasetleri ABD’nin düşmanlık niyetini gösteriyor, karşılık verilecek”

Kuzey Kore: “Biden’ın siyasetleri ABD’nin düşmanlık niyetini gösteriyor, karşılık verilecek”

Josh Smith

SEUL, 3 Mayıs (Reuters) – Kuzey Kore, Washington’dan son periyotta yapılan açıklamaların ABD’nin düşmanca bir siyaset izlendiğinin ispatı olduğunu söyleyen ve karşılık verileceğinin söz edildiği bir dizi açıklama yayımladı.

Kuzey Kore’nin devlet haber ajansı KCNA’da Pazar günü yer alan açıklamalar, Beyaz Saray’ın Cuma günü ABD’li yetkililerin Kuzey Kore siyasetlerini gözden geçirmeyi tamamladıkları ve kendisinden evvelki liderlerin yanlışlarını tekrar etmek istemeyen ABD Lideri Joe Biden’ın karşı karşıya olduğu zorlukları söz eden açıklamalarının akabinde yapıldı. Pazar günü yayınlanan “This Week” programına katılan Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, “Kuzey Kore’ye yönelik politikalarımız düşmanlığı değil tahlili amaçlıyor” demişti.

Kuzey Kore’den yapılan açıklamalardan birinde Washington’un Kuzey Kore’de insan haklarının durumunu eleştirmesinin ülkenin idaresinin haysiyetine hakaret etmek olduğunu söyledi. İsmi açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu tenkidin ABD’nin kendini Kuzey Kore ile “topyekün bir uğraşa hazırladığını” gösteren bir provokasyon olduğunu ve birebir biçimde karşılık verileceğini söyledi.

Bir öteki açıklamada Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Bağları Ünitesi Genel Yöneticisi Kwon Jong Gun, Biden’ın Çarşamba günü Kongre’de yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak bu açıklamanın mantıksız olduğunu ve Kuzey Kore’nin legal müdafaa hakkına yönelik bir atak teşebbüsü olduğunu söyledi.

Biden, Kuzey Kore ve İran’ın nükleer programlarının tehdit oluşturduğu ve bu tehditlerle “diplomasi ve sert caydırıcıkla” uğraş edileceğini söylemişti.

Kwon “Açıklamaları ABD’nin 50 yıldan uzun müddettir izlediği Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca siyasetleri sürdürmeye devam etme niyetini açıkça gözler önüne seriyor” dedi.

Kwon ABD’nin diplomasi dediğinin düşmanca tutumları gizlemek olduğunu ve caydırıcılıktan kastının Kuzey Kore’ye yönelik nükleer tehditler savurmak olduğunu tabir etti. Kwon, Biden’ın izleyeceği siyasetin artık netleştiğini ve Kuzey Kore’nin “karşılık vermek zorunda kalacağını ve bir gün ABD’nin kendisini çok vahim bir durumda bulacağını” ekledi.

Haberi çeviren: Halilcan Soran
Redaksiyon: Can Sezer

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ