• YARIM ALTIN
  3.159,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317193,620
  % -5,04
 • BIST 100
  %

Musk’tan Bitcoin’i aşağı çeken yeni paylaşım

Musk’tan Bitcoin’i aşağı çeken yeni paylaşım

Tesla’nın işvereni Elon Musk’ın kripto para piyasasını karıştıran paylaşımları devam ediyor.

Milyarder iş insanı daha evvel çevreci nedenlerle Bitcoin’i eleştirirken, son paylaşımında da Tesla’nın elindeki Bitcoin’leri satabileceği tarafında sinyaller verdi.

Musk, Mr. Whale isimli bir twitter adresinden yapılan “Bitcoin yatırımcıları önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın elinde tuttuğu Bitcoin’leri sattığını fark ettikleri vakit kendilerini tokatlayacaklar” paylaşımına “Kesinlikle” diye karşılık verdi.

Musk’ın bu paylaşımının akabinde Bitcoin 45 bin dolara kadar geriledi. Böylece kripto parada Cuma gününe kıyasla 4 bin dolarlık geri çekilme kaydedildi.

TV gösterisinde Dogecoin için ‘dolandırıcılık’ demişti

Musk’ın bu paylaşımı son günlerde kripto para piyasasında tesirli olan açıklamalarının sonuncusu olarak kaydedildi. Ünlü iş insanı Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alması ve Dogecoin’e yönelik müspet açıklamalarıyla piyasa üzerinde müspet tesir yarattı.

Ama sonrasında gelen açıklamaları piyasada fiyatların aşağı inmesine neden oldu.

8 Mayıs’ta ABD’nin ünlü gösteri programı Saturday Night Live’a katılan Musk Dogecoin’de hayal kırıklığı yarattı.

Musk’ın ABD’deki ünlü ‘Saturday Night Live’ televizyon programına katılıp Dogecoin ile ilgili konuşacağına işaret eden Twitter paylaşımı sonrasında heyecanlanan Dogecoin yatırımcıları gösteride aradığı iletileri bulamadı.

Gösterinin açılış kısmında Musk ‘Saturday Night Live’a konut sahipliği yapmak bir onur, bunu kastediyorum. Bazen bir şeyi söyledikten sonra ‘bunu demek istiyorum’ demem gerekiyor” diye konuştu. Musk’a gösterisinde annesi Maye Musk eşlik etti. Musk’ın annesi gösteri sırasında “Anneler Günü hediyen umarım Dogecoin değildir” derken Musk “Evet, öyle” diye karşılık verdi.

Gösterinin ‘Weekend Update’ kısmında Musk kripto para konseptini açıklayan bir finansal danışman rolünde belirdi. Bu kısımda Musk’a birkaç sefer “Dogecoin nedir?” sorusu yöneltildi. Daha evvelki açıklamalarıyla Dogecoin’de süratli yükseliş yaratan Musk’ın canlandırdığı karakter, gösterinin sunucularından birinin ‘Dogecoin dolandırıcılıktır’ kelamına katıldığını işaret etti.

Tesla Bitcoin ile ödemeyi askıya alıyor

Musk, birkaç gün sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almayı askıya aldığını belirtti. Musk paylaşımında Bitcoin madenciliği için harcanan fosil yakıtlar konusundaki telaşlarını belirtirken, madenciliğinde daha az güç harcanan kripto paralarla Tesla’nın ödeme alabileceği sinyalini verdi.

Bu paylaşımını takiben Bitcoin tenkitlerini sürdüren Musk, Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalıştıklarını söz etti.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ