• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,92
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317322,303
  % -4,94
 • BIST 100
  %

Ons ve gram altında hangi düzeyler kıymetli görülüyor?

Ons ve gram altında hangi düzeyler kıymetli görülüyor?

Investing.com – ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentisi bu yıl fiyatlamalarda en tesirli gelişme olmaya devam ediyor. Bu ana senaryo içinde Fed yetkililerinin açıklamaları ve göstergelerdeki değişime nazaran oynaklık da değişiyor. Evvelki hafta yılın tepesine çıkan tahvil faizlerinde geçen hafta prestijiyle soluklanma var ve bu soluklanmada Powell’ın açıklamaları tesirli oldu.

Fed Lideri Powell, enflasyonda kalıcı bir yükselişe ihtimal vermediklerini fakat yıl içinde %2 üzeri hareketin de dert yaratmayacağını söyledi. Powell, ısrarla ekonomik güzelleşme ve buna bağlı istihdamdaki telafiye dikkat çekiyor, yani öncelikleri enflasyon değil. Telaffuzlarını gittikçe daha açık ve net olarak belirten Powell’ın açıklamalarının akabinde tahvillerdeki gerileme altının geçen haftayı yükselişle kapatmasını sağladı. Ons altın geçen hafta 1.759 dolar düzeyine çıkarak 1 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Ons altın yeni haftaya hafif düşüşle başladı, fiyat gün içinde 1.735 dolar düzeyine kadar geriledi. Şubat ayının son süreç günlerinde ABD 10 Yıllık tahvil faizinin 1,60’ı aşmasıyla ons tarafında da 1.800 dolar düzeyi altına düşüş yaşandı ve bu düşüş kademeli olarak 1.766 dolar takviyesini de kırarak 1.677 dolar düzeyine kadar sürdü. Gelen toparlanma 1.755 dolar düzeyinde ivme kaybedince fiyat tekrar 1.678 dolar düzeyine geriledi ve geçen hafta da 1.759 dolar düzeyine düzeltme gördük. Son haftalardaki hareketler çok emsal ve fiyatta bu nedenle 1.766 dolar değerli direnç görülüyor. Bu direncin kırılması durumunda ise son haftalardaki hareketin üst istikametli sürat kazanması kelam konusu olabilir. Bugünkü fiyatlama ise bu dirençten uzaklaşma sinyali veriyor. Ons altında 1.670 dolar ise kıymetli takviye olarak izlenirken bu dayanağın korunamaması durumunda satışlar hızlanabilir.

Gram altında ise Mart prestijiyle USD/TRY kurunun tesiri ile 450’li düzeylerde fiyatlama var ve onstan gelen dayanakla 460 TL denemsi gördük. Bugün gün başında 8,22’ye çıkan dolar kurunun tekrar 8,14’e gerilemesi ve onstaki düşüşle bir arada gram fiyatı 455 TL’ye geriledi. Bu hafta PPK toplantısının TL’de hareketlilik yaratması durumunda gram tarafında da oynaklık yaşanabilir. Haftalık bazda 445 TL en yakın dayanak olarak izlenirken 466 TL ise direnç olarak görülüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ