• YARIM ALTIN
  3.169,00
  % -0,77
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319937,122
  % -4,41
 • BIST 100
  %

Önümüzdeki Hafta Piyasalardaki 5 Değerli Olay

Önümüzdeki Hafta Piyasalardaki 5 Değerli Olay

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Piyasalar Mayıs ayına girerken Nisan ayı iş sayıları ve birinci çeyrek çıkar raporları ile ağır bir hafta daha olacak. Yatırımcılar ayrıyeten Fed yetkililerinin konuşmaları ile birtakım dataları de elde edecek. Bu bilgiler ortasında yine açılış sürerken ABD iktisadının sıhhatine dair gösterge olarak PMI bilgileri de var. İngiltere’de İngiltere Bankası’nın (BoE), Perşembe günkü toplantıda ekonomik iddialarını güncellemesi bekleniyor ve iktisadın Covid-19’dan kaynaklı sakinlikten çıkışı sürerken varlık alım temposunu azaltmaya bile başlayabilir.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Güçlü iş büyümesi bekleniyor

ABD iktisadının Nisan ayında güçlü bir iş büyümesi daha yaşamış olduğu düşünülüyor. Cuma günü yayınlanacak olan tarım dışı istihdam raporunun, Mart ayındaki 916.000 okumasının akabinde 978.000 iş imkanı yaratıldığını göstermesi bekleniyor. İşsizlik oranı için ise kestirimler, %6’dan %5,7’ye düştüğü istikametinde.

Geçen haftaki bilgiler, birinci çeyrekte ekonomik büyümenin ivmelendiğini göstererek ekonomiyi, bu yıl yaklaşık kırk yılın en güçlü performansı olması beklenen bir yola soktu.

Eşi gibisi görülmemiş mali teşvik ve yetişkin tüm Amerikalıların artık aşıya uygun olmasından ötürü salgınla ilgili derdin azalması, dünyanın geri kalanına kıyasla ABD’de daha süratli bir ekonomik toparlanma ile sonuçlandı.

2. Yararlar

S&P 500 şirketlerinin yarısından fazlası sonuçlarını paylaşmışken çıkarlar geçen yıl salgından ötürü düştüğü düzeylerden toparlanıyor.

Aşı üreticileri Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna (NASDAQ:MRNA) dahil birçok isim ile bu hafta da raporlama devam edecek.

Hilton Worldwide Holdings Inc (NYSE:HLT) (NYSE:HLT) ve Caesars Entertainment (NASDAQ:CZR) üzere seyahatle alakalı isimlerin yanında Anheuser Busch Inbev (BR:ABI) ve Estee Lauder (NYSE:EL) üzere birtakım tüketici markaları da rapor sunacak.

Öteki isimler ortasında ise General Motors (NYSE:GM), Uber (NYSE:UBER), ViacomCBS (NASDAQ:VIAC), DraftKings Inc (NASDAQ:DKNG) (NASDAQ:DKNG) ve Beyond Meat (NASDAQ:BYND) bulunuyor.

Çıkarlar, kıymete karşı büyüme payları üzerine yeni sorular ortaya çıkarıyor. Genel piyasada düşük performansın görüldüğü on yılın akabinde paha payları, tekrar açılışın favori bahisleri oldu ve yatırımcılar bu eğilimin devam edip etmediğini izleyecek.

3. Fed konuşmacıları

Fed Lideri Jerome Powell Pazartesi günü konuşma yapacak lakin National Community Reinvestment Coalition’un mesken sahipliğinde düzenlenecek online konferansta toplumsal kalkınma üzerine tartışacağı konuşmasında iktisatla ilgili yeni datalar sunması beklenmiyor.

Geçen hafta Powell, Fed’in 120 milyar dolarlık aylık tahvil alım temposunu azaltmayı konuşmak için “henüz vaktin gelmediğini” söyledi.

Dallas Fed Lideri Robert Kaplan Salı ve Perşembe günü konuşma yapacakken New York Fed Lideri John Williams, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, Chicago Fed Lideri Charles Evans, Boston Fed Lideri Eric Rosengren ve Cleveland Fed Lideri Loretta Mester da konuşma yapacak isimler ortasında.

4. PMI dataları

Cuma gününün değerli iş raporu öncesinde yatırımcılar, ISM imalat ve hizmet raporlarını görecek.

Çarşamba günü ADP’nin özel dal işe alım anketi açıklanacak. Perşembe günü ise haftalık birinci işsizlik müracaatları yayınlanacak.

Müracaatlar Nisan 2020’de görülen 6,149 milyondan düşerken tekrar de sağlıklı bir işgücü piyasası ile dengeli olarak görülen 200.000-250.000 aralığı üzerinde. Nisan’ın birinci haftasında işsizlik yardımı alan kişi sayısı 16,6 milyondu.

5. İngiltere Bankası toplantısı

İngiltere iktisadının salgından kaynaklı resesyondan güçlü bir formda toparlanması ile İngiltere Bankası (BoE) Perşembe günkü toplantısında ayağını teşvik pedalından çekebilir ve tahvil alım temposunun ölçeğini küçültebilir.

Ekonomilerini desteklemek için açık uçlu tahvil alımlarına devam eden ABD Fed yahut Avrupa Merkez Bankası tersine BoE spesifik amaçlar koyuyor.

Analistler ayrıyeten ikinci çeyrek büyümesinde daha büyük bir toparlanma ve işsizlikte daha düşük bir tepe de dahil güncellenmiş ekonomik görünüm iddialarını bekliyor.

Şubat ayında BoE, üretimin bir evvelki yıl neredeyse %10 düşüş ile 300 yılın en büyük kaybını yaşamasının akabinde iktisadın bu yıl %5 büyüyeceğini iddia etmişti.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ