• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323462,278
  % -0,87
 • BIST 100
  %

Petkim’in birinci çeyrek kârı beklentileri aştı

Petkim’in birinci çeyrek kârı beklentileri aştı

Petkim’in 2021 yılının birinci çeyreğinde net kârı piyasa beklentilerini aştı.

Şirket birinci çeyrekte 884 milyon TL net ana paydaşlık kârı açıkladı. Bloomberg anketine katılan analistlerin ortalama beklentisi 717 milyon TL olarak belirlenmişti.

Şirketin satış gelirleri birinci çeyrekte bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 82 oranında artarak 5,03 milyar TL’ye yükselirken, maliyetler ise yüzde 48,9 oranında yükseldi.

Buna bağlı olarak brüt kâr 205mn TL’den 1,22 milyar TL’ye ulaştı. Operasyonel masraflar ise tıpkı devirde bir evvelki yılki düzeyini korurken, başka faaliyetlerden birinci çeyrekte 95,3 milyon TL gelir kaydedildi.

Böylelikle faaliyet kârı 2020 birinci çeyreğindeki 132,8 milyon TL’den 1,18 milyar TL’ye yükseldi. Yatırım faaliyetlerinden 1Ç2021’de 10,6mn TL gelir kaydedilirken, tıpkı devirde 48,3 milyon TL net finansman sarfiyatı kaydedildi.

2021 birinci çeyrek sonuçlarını pahalandıran SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Ünitesi Lideri ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, pandemi periyodunda gereksinimi artan tıbbi materyal ve hijyenik eserlerde kullanılan hammaddelerin üretimine ağırlaşarak önceliği yurtiçi talebin karşılanmasına verdiklerini ve Türkiye’nin birinci ve tek entegre petrokimya tesisi olarak bu devirde yurt içi sanayicilerin taleplerini kesintisiz olarak karşıladıklarını belirtti.

Ek 131 milyon TL’lik yatırım

Tedarik zincirinde dünya genelinde yaşanan külfetlere karşın üretimlerini aralıksız sürdürdüklerini vurgulayan Anar Mammadov,“Petkim olarak, bu kuvvetli süreçte küresel piyasalarda yaşanan fiyat dalgalanmalarını faal bir formda yöneterek sağladığımız avantajları operasyonlarımıza yansıttık. Küresel ölçekte hammadde fiyatlarının eser fiyatlarındaki artışın gerisinde kalması da bu süreçte tesirli oldu” diye konuştu.

Yılın birinci çeyreğinde başarılı bir finansal performans sergilediklerini söz eden Anar Mammadov, “FAVÖK (operasyonel kâr) sayılarımız TL bazda bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 56 artış gösterdi. Sıkıntı bir süreçte elde edilen bu performansımızda, inovatif tahlillerle operasyonel verimliliğin yükseltilmesinin büyük tesiri oldu. Fabrikalarımızda verimliliğin artması için yaptığımız ek yatırımların meblağı 131 milyon TL’yi buldu. Finansal sürdürülebilirliği destekleme maksadıyla borç ödemelerimizi önceliklendirerek, bu periyotta gerçekleştirdiğimiz 478 milyon TL’lik net finansal ödemeyle de güçlü finansal yapımızı ortaya koyduk” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ