• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317224,179
  % -5,99
 • BIST 100
  %

Petrol, Avrupa ve ABD’deki ekonomik toparlanmanın talebi desteklemesiyle yükseldi

Petrol, Avrupa ve ABD’deki ekonomik toparlanmanın talebi desteklemesiyle yükseldi

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Salı günü petrol Asya’da yükseldi. Yatırımcılar, Avrupa ve ABD üzere bölgelerde yaşanan ekonomik toparlanmanın, yakıt talebini destekleyeceği konusunda optimistliğini koruyor. Fakat öbür bölgelerde hiç olmadığı kadar artan Covid-19 olay artışı, petroldeki artışları sınırlıyor.

Brent %0,03 artarak 67,58 dolar olurken WTI %0,02 yükselerek 64,50 dolara ulaştı.

AB yaklaşan seyahat dönemi tepesi için kısıtlamaları gevşetmeyi düşünürken ABD’de New York bölgesi civarındaki eyaletler, işyerleri üzerindeki Covid-19 kapasite kısıtlamalarının birçoklarını kaldıracak.

Yatırımcılar aşı kampanyalarının salgın öncesi düzeylere dönüşe yardım edeceğine bahis koyarken petrol 2021’de yükseldi. ABD Fed Lideri Jerome Powell, Pazartesi günü ABD ekonomisindeki toparlanmanın “gerçek bir ilerleme” kaydetmekte olduğunu söyledi fakat hala ekonomik toparlanmaya giden uzun bir yol olduğu konusunda uyardı.

Arz cephesinde OPEC+ arz kesintilerini azaltma kararı almıştı. Kartelin en büyük ikinci üreticisi olan Irak, önümüzdeki aylarda yakıt fiyatlının 65 dolar civarında olmasını bekliyor.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz raporunu bekliyor.

Bununla birlikte Asya’da görülmemiş düzeylerde artan virüs hadiseleri, piyasanın üzerinde bir gölge üzere durmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan’daki olaylar, Johns Hopkins’e nazaran 4 Mayıs prestiji ile 19,9 milyonu aştı.

Öte yandan Japonya, Tayland, Laos, Nepal ve Bhutan üzere ülkeler de geçtiğimiz birkaç hafta içinde kıymetli hadise artışları raporladı.

Lakin yatırımcılar genel optimistliğini koruyor.

Oanda Asia Pacific kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Hindistan’ın talebi şu an hayli zayıf olarak görülüyor ki bu değerli bir sorun lakin piyasa bunu geride bırakmış görünüyor. Bu durumun, çoğunlukla, aşı programları ve ABD ve Avrupa’daki tekrar açılışlar ile ilgisi var” dedi.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ