• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316228,371
  % -5,68
 • BIST 100
  %

Petrol yüksek fakat yatırımcıların gözü arzda ve Ortadoğu’daki tansiyonlarda

Petrol yüksek fakat yatırımcıların gözü arzda ve Ortadoğu’daki tansiyonlarda

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Petrol Salı günü Asya’da yükseldi. Yatırımcılar, iktisadın Covid-19’dan sistemsiz çıkışının arzda yaşanabilecek artışın yanında yakıt talebindeki toparlanmaya tesirini değerlendirmeye devam ediyor.

Brent %0,24 artışla 63,34 dolar olurken WTI %0,17 yükselerek 59,80 dolara ulaştı.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı Hindistan, rekor sayıda olay görmeye devam ederken öteki ülkeler de hadiseler arttığından kısıtlayıcı önlemler uygulamaya devam ediyor.

Başarılı bir aşı dağıtımı birtakım bölgelerde yakıt tüketimini artırmasına karşın Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus’a nazaran salgın “bitmekten çok uzak”.

Global ham petrol üretimiyle ilgili tasalar ve muhtemel bir arz fazlası da petroldeki artışı sınırladı. Bilinmeyen ekonomik toparlanma tabanında bile OPEC+’nın, Mayıs’tan itibaren kesintileri azaltarak üretimi artırması bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıyeten ABD’nin mümkün bir arz artışına da hazırlanıyor. ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bilgileri, ABD kayaç petrolü açısından en üretken olan Basra Körfezi’ndeki petrol üretiminin, Mayıs ayında salgının başından beri görmediği bir düzey olan günlük 4,47 milyon varil civarına yükseleceğini öngördü.

Yatırımcılar artık Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz bilgilerini bekliyor. EIA arz dataları de bir gün sonrasında açıklanacak.

Ortadoğu’da Yemenli Husiler, Pazartesi günü Suudi Arabistan’a bir hava saldırısı düzenledi. Husi sözcüsü Yahya Sarei’nin söylediğine nazaran atak, Suudilerin petrol devi Aramco’nun (SE:2222) petrol rafinerilerini hedefliyordu.

ANZ analistleri “ancak bu hücumlar petrol arzına nadiren ziyan verdi ve ardından fiyatlar, seansın ilerleyen saatlerinde çıkarını birçoklarını geri verdi” dedi.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ