• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,92
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316767,663
  % -5,83
 • BIST 100
  %

Petrol zayıflayan dolar ve ABD ham petrol stoklarında düşüş beklentisi ile yükseldi

Petrol zayıflayan dolar ve ABD ham petrol stoklarında düşüş beklentisi ile yükseldi

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Zayıf ABD doları ve ABD ham petrol stoklarında bir düşüş daha yaşandığına yönelik beklentilerin emtiaları desteklemesiyle Salı günü petrol Asya’da yükseldi. Bununla birlikte dünya genelinde artan Covid-19 hadiseleri, petrolde yaşanan artışı sınırladı.

Brent %0,82 artarak 67,60 dolar olurken WTI %0,80 yükselerek 63,95 dolar oldu.

Öbür yandan dolar Salı günü düşüş yaşadı. Bir ING analistinin notunda, “belirli bölgelerdeki petrol talebine dair tasalara karşın doların zayıflığı emtia kompleksini desteklemeye devam ediyor” yazdı.

Hindistan’da şimdiye kadar görülmemiş düzeylerde artan hadiseler da kaygıları artırıyor.

Arz tarafında ise yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) arz bilgilerini bekliyor.

Ayrıyeten Libya National Oil Corp (NOC) (Ulusal Petrol AŞ), Pazartesi günü ülkenin Hariga limanından ihracatta zorlayıcı sebep ilan etti. NOC, Libya Merkez Bankası ile olan bütçe tartışmasından ötürü bu önlemin başka tesislerini de kapsayabileceğini ekledi.

ING’ye nazaran bu aksiyon ile Libya’nın petrol üretimi günde 280.000 varil azalarak üretimin, Ekim 2020’den beri birinci kere günlük 1 milyon varil altına düşmesine yol açabilir.

Öte yandan Ortadoğu’da Suudi Arabistan’ın Şubat ayı ham petrol ihracatı, Ortak Örgütler Data Girişimi’nin (Joint Organizations Veri Initiative) Pazartesi günkü bilgilerine nazaran sekiz ayın en düşük düzeyine geriledi.

OPEC+ gelecek aydan itibaren piyasaya daha çok petrol arz etmeyi düşünüyor. Kartel, gelecek hafta için planlanan ve mevcut stratejisinin yürürlükte kalmaya devam edebileceğini gösteren tam ölçekte bir bakanlıklar toplantısı yapamayabilir.

Singapur’da Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, Reuters’e verdiği demeçte “fiyatlar mevcut bantta devam ederse Mayıs-Temmuz için anlaştıkları şeyde değişiklik yapmak istemeyeceklerdir… görünen o ki ham petrol, ABD’deki artışları etkisizleştiren Hindistan ve Avrupa’daki talep yavaşlaması riskini düşük fiyatlandırıyor” dedi.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ