• YARIM ALTIN
  3.165,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  315919,507
  % -6,38
 • BIST 100
  %

Powell: Fed enflasyonun maksadı çok aşmasına müsaade vermeyecek

Powell: Fed enflasyonun maksadı çok aşmasına müsaade vermeyecek

Ann Saphir

21 Nisan (Reuters) – ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, iktisattaki toparlanmanın güçlenmesi ve tedarik meseleleri nedeniyle birtakım bölümlerde fiyatların yükselmesi sonucu ABD iktisadının bu yıl süreksiz olarak “biraz daha yüksek” enflasyon göreceğini lakin enflasyonun maksadın çok üzerine çıkmasına müsaade vermeyeceklerini söz etti.

Powell, Cumhuriyetçi Senatör Rick Scott’un mektubuna cevaben yazdığı 8 Nisan tarihli beş sayfalık mektubunda “enflasyonun %2’nin epeyce üzerine çıkmasını istemiyoruz, uzunca bir mühlet %2’nin üzerinde bulunan enflasyon da istemiyoruz” dedi.

Scott, 24 Mart’ta yazdığı mektupta artan enflasyon ve Fed’in tahvil alım programı ile ilgili kaygılarını lisana getirmişti.

Powell’ın mektupta kullandığı %2’yi “oldukça aşan” enflasyon ve “uzunca” bir mühlet yüksek seyreden enflasyon üzere nitelemeler Fed’in enflasyonun ne kadar yükselmesine müsaade vereceğini daha net bir formda yatırımcılara aktarmasına yardımcı olacak.

Powell, “Azami istihdamı ve fiyat istikrarını sağlamak olan iki misyonumuza de tümüyle bağlı olduğumuza dikkat çekiyorum” dedi.

Faizleri, istihdam artışı ve harcamaları destekleyen bir düzeyde tutmak için her ay 120 milyar dolar Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul değerler satın alan Fed, tam istihdama yanlışsız “kayda kıymet ilerleme” görene ve enflasyon %2’ye yükselip “ılımlı düzeyde” aşana kadar faizleri sıfırda tutmayı taahhüt etmişti.

Fed’in siyaset yapıcılarının birçok, bu maksatlara ulaşmanın birkaç yıl süreceğini düşünüyorlar.

Powell, Scott’a mektubunda, “Para siyaseti alanında atacağımız adımlar, amaçlarımıza ne kadar yaklaştığımıza bağlı olacak” dedi.

Powell Fed’in altı yıl evvel yaptığı üzere iktisat hakkındaki projeksiyonlara dayalı faiz artırımı yapmayacağını da tabir etti. Pek çok analist Fed’in projeksiyonlara dayalı olarak 2015’te yaptığı faiz artırımını, finansal krizden toparlanmayı sınırlayan bir kusur olarak görüyor.

Powell mektubunda, “İstihdam ve enflasyon amaçlarımıza yönelik ilerleme yavaşlarsa, son derece destekleyici para siyaseti yaklaşımımızı daha uzun mühlet sürdüreceğiz. Tersine, ilerleme daha süratli olursa, para siyaseti yaklaşımında muhtemelen daha erken ayarlama yapılacak” dedi.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ