• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323217,133
  % -1,00
 • BIST 100
  %

Rusya’nın uçuş sınırlaması kararı turizmde belirsizlik yarattı

Rusya’nın uçuş sınırlaması kararı turizmde belirsizlik yarattı

Bloomberg HT’ye konuk olan Dağlarca Çağlar, salgın sebebiyle Rusya’nın uçuşları kısıtlamasının turizm üzerindeki tesirini ve coin ile gayrimenkul satışını kıymetlendirdi.

Çağlar, turizmdeki dönem beklentileri hakkında pandemideki 3. dalga sebebiyle net bir şey söyleyemediğini lakin Bodrum’dan beklentilerinin geçen yıldan daha güzel olduğunu söyledi.

Çağlar, ülkelerin son devirde Türkiye’ye olan uçuşları durdurması hakkında şu yorumu yaptı:

“Rusya’dan, Ukrayna’dan ve Ortadoğu pazarından çok önemli turist geliyor. Rusya’nın 1 Haziran’a kadar kapıları kapaması alışılmış ki olumsuz etkiledi. Bu süreç dinamik bir süreç. Biz ülke olarak önümüzdeki 1-1,5 ayı kısmi kapatma kararlarıyla lehimize çevirebilirsek, turizm döneminde her şeye karşın beklentilerin yakalanacağına inanıyorum.

Küçük işletmelere ve küçük otel sahiplerine finansal olarak takviye olmak gerektiğini, kredi takviyeleriyle küçük işletmelerin de bu sıkıntı vakitleri en yeterli biçimde atlatacaklarını düşünüyorum.

Aşı pasaportlarının ve alınacak tedbirler Türkiye’yi tekrar turizmde düzgün bir noktaya getirebilir. Biz ülke olarak, olay sayılarını denetim altına alırsak rekabetçiliğimizden bir şey kaybetmeyiz. Mesela çok önemli bir Ukrayna ve Rus pazarı talebi vardı, bu alınan uçuş yasağı bir anda bu süreci durdurdu ve belirsizliğe attı.”

Çağlar, kurdukları blockchain data tabanı ve dijital para Bitci Coin ile şirketin neler hedeflediğini şu sözlerle özetledi:

“Türk mühendislerinin geldiği yerden ötürü memnunluk duyuyoruz. Spor ekipleri başı çekiyor biliyorsunuz. Kulüpler blockchain teknolojileriyle işbirliklerine gidiyorlar. Dün bir otomotiv distribütörü ile de mutabakat yaptık. Bitci Coin üzerinden otomotiv satışı yapılacak. Gayrimenkulde de kripto para ve Bitci Coin ile satışa geçiyoruz. Yalnızca biz yapmayacağız gayrimenkul satışını, Bitci Chain ile öteki gayrimenkul üreticilerinden de talepler almaya başladık.”

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ