• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323052,749
  % -0,77
 • BIST 100
  %

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Yatırımcıların yıllardan beri en çok tercih ettiği yatırım aracı altın olmuştur. Ancak her şeyin sahtesi yapıldığı gibi altının da sahtesi yapılmaktadır. Öyle ki altın olmayan metalin üzerine sürülmüş sarı boya maddeleri sayesinde gerçeğinden aratmayacak şekilde döndürülmektedir. Bu yazımızda Sahte Altın Nasıl Anlaşılır? Sorusuna vereceğimiz pratik ve uygulamalı örneklerle sahte altının nasıl anlaşılacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Öncelikle altın alımlarında gerçekten güvenilir, dürüstlüğünden şüphe etmeyeceğimiz sarrafları tercih etmeliyiz. Sahte altının anlaşılma yollarını maddeler halinde sıralarsak;

Altının Gerçek Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri

Darphanede basılan tüm altınlarda darphane ve TC damgası bulunmaktadır. Bu damgalar gözle görülmeyecek kadar küçük olduğunda bir mercek yardımıyla da görülebilir. Örneğin çeyrek altınlarda Atatürk ve T.C damgaları bulunmaktadır. Bileziklerde ise ayarlarını belirten damga bulunmaktadır.

Sürtme yöntemiyle de altının sahte olup olmadığı anlaşılır. Şöyle ki altın sürtünmeden etkilenmez ve sürtündüğü yerde iz bırakmaz. Sürtülen altın iz bırakıyorsa bilin ki o altın sahtedir.

Özellikle western filmlerinde görmüşünüzdür. Kovboylar ısırarak altının sahte olup olmadığına bakarlar. Altın yumuşak bir madendir ve ısırıldığı zaman içine çöker ve diş izi bırakır.

Mıknatıs ile altının sahte olup olmadığı da anlaşılır. Altın manyetik bir maden olmadığı için kesinlikle mıknatıs tarafından çekilmez. Bu durumda mıknatısın çektiği altınlar kesinlikle sahtedir.

Beyaz bir porselen tabak sayesinde de altının sahte olup olmadığı anlaşılır. Öyle ki altın sürtünmeden etkilenmeyeceği için altını beyaz bir porselen tabağa sürtün. Eğer ki tabakta siyah çizgiler çıkıyorsa bilin ki o altın sahtedir.

Ses yöntemi de sahte altın testi için kullanılan bir yöntemdir. Altın tok bir ses çıkartır. Altını bir metal parçasına vurduğunuzda ince, tiz bir ses çıkartıyorsa o altını sahtedir.

Sarrafların en çok tercih ettiği yöntemlerin başında Mihenk Taşı gelir. Altın mihenk taşına sürtüldüğünde sarı bir renk ortaya çıkar. Bu çizgilerin üzerine asit dökülür ve çizgi silinmiyor ise sıkıntı yoktur. Ancak asit sonrası çizgiler silinmişse ya sahtedir ya da ayarı düşük altındır.

Son olarak altının piyasa değeri hemen hemen her yerde aynıdır. Altın kur fiyatından çok düşük değerlere satılıyor, kampanya ayaklarıyla piyasa fiyatlarından düşük satılıyorsa o altının sahte olma ihtimali de çok yüksektir.

YORUMLAR YAZ