• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323221,562
  % -1,04
 • BIST 100
  %

Sürdürülebilir ekonomik toparlanma için G7’nin 10 yılda 10 trilyon dolar yatırım yapması gerekebilir

Sürdürülebilir ekonomik toparlanma için G7’nin 10 yılda 10 trilyon dolar yatırım yapması gerekebilir

LONDRA, 10 Mayıs (Reuters) – G7 ülkelerinin COVID-19 aşılarına öncelik verecek ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için güç dönüşümünü destekleyecek bir toparlanma için 10 yıllık müddette yıllık 1 trilyon dolar olmak üzere toplam 10 trilyon dolar yatırım yapması gerekiyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın isteği üzerine hazırlanan raporda London School of Economics’te iktisat profesörü Nicholas Stern, G7 ülkelerinin gelecek 10 yıl içinde yıllık yaklaşık 1 trilyon ek yatırım yapması ve yatırımın kalitesini artırması gerektiği tabiri yer aldı.

Stern, Batı’nın en varlıklı ekonomilerinin global iktisatta gerçek bir değişim yapabilmesi için G7’nin kıymetli bir fırsat sunduğunu tabir etti.

Stern raporda, “Sıfır emisyonlu ve iklim değişikliklerine destekli bir dünyaya geçiş, bu vaktin en büyük ekonomik ve ticari fırsatını sunuyor” dedi.

1975’te OPEC’in petrol ambargosu üzere krizleri görüşmek için kurulan dünyanın gelişmiş yedi iktisadından oluşan G7 kümesi günümüzün en büyük tehdidi olarak gördükleri Çin, Rusya, iklim değişikliği ve koronavirüs salgını üzerine görüşecekler.

ABD Lideri Joe Biden’ın, Johnson’ın başkanlık edeceği İngiltere’nin Cornwall kentinde 11-13 Haziran’da gerçekleşecek G7 doruğuna katılması bekleniyor.

G7 kümesi, bilhassa gelişmemiş ülkelere aşı dağıtımını sağlamak için kurulan COVAX aşı programındaki 20 milyar dolarlık açığı da hemen kapatarak dünya genelinde aşının dağıtımının vaktinde yapıldığından emin olmalı.

Rapora nazaran G7, tüm fosil yakıt teşviklerini en geç 2025’e kadar sonlandırmalı, yurtdışında fosil yakıt yatırım takviyesini sona erdirmeli, güç dönüşümüne öncülük etmeli ve en az %21’lik bir kurum vergisi getirmeyi gözden geçirmeli.

Haberi bildiren: Guy Faulconbridge
Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ