• YARIM ALTIN
  3.160,00
  % -0,95
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316709,721
  % -5,21
 • BIST 100
  %

TAV ortağıyla Almatı’ya 200 milyon dolar yatıracak

TAV ortağıyla Almatı’ya 200 milyon dolar yatıracak

TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, TAV Havalimanları Holding’in satın almak için anlaştığı Almatı Havalimanı’nın pay zamanının gerçekleşmesi hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Şener değerlendirmesinde, Kazakistan’ın gelişmekte olan ve çok fazla yabancı yatırım çeken bir ülke olduğunu kaydetti. “Almatı Havalimanı’nda işletme kalitesini artıracağız.” diyen Şener, kelam konusu havalimanına 200 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve yatırımlarla Almatı’da kapasiteyi 2 katına çıkaracaklarını aktardı.

Trafik düşüşü nedeniyle Almatı Havalimanı için 365 milyon dolar ödediklerini söyleyen Şener “Almatı Havalimanı 2019 sayılarına ulaşırsa 50 milyon dolar daha ödeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Birinci çeyrekte 60,6 milyon euro ciro elde ettik

Şener gelirlerinin çok değerli bir kısmının döviz kuru üzerinden olduğunu söylediği konuşmasında, birinci çeyrekte 4,3 milyon yolcuya hizmet vererek 60,6 milyon euro ciro elde ettiklerini ve Tunus’taki borç yapılandırmasında sağlanan muvaffakiyetin kâr sayılarına olumlu yansıdığını aktardı.

TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener’in husus hakkında değerlendirmesinde şu notlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yıl havalimanları 125 milyar dolar kaybetti, bu yıl 5 milyar yolcunun uçmasını bekliyoruz. Gelişmelerin hepsi aşıya bağlı. Ayrıyeten bu yıl dünyada kargo uçuşlarının da artmasını bekliyoruz.

Kısa çalışma ödeneğinin maliyetleri düşürmede çok yararı oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden alacağımızı Antalya’nın kirasıyla takas ettik. Bulunduğumuz her yerde kira ertelemelerimizi ve müddet uzatımlarını sağladık. Yabancı yatırımcılar hadise sayılarındaki artış nedeniyle geri çekildi. Temettüyü kârın yüzde 50’si olarak dağıtıp, yüzde 50’yi büyümeye ayırıyoruz. Dijital platformları kullanarak kendimizi dünyadaki yatırımcılara anlattık ve pandemi kaidelerinde devletten beklediğimizi aldık.”

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ