• YARIM ALTIN
  3.167,00
  % -0,71
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  319997,363
  % -4,03
 • BIST 100
  %

TCMB: “Kripto varlıkların ödemelerde kullanılması telafisi olmayan mağduriyetler yaratabilir”

ANKARA, 16 Nisan (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) kripto varlıkların ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamayacağına yönelik Resmi Gazete de bu sabah yayımlanan yönetmeliğin akabinde kripto varlıkları ödemelerde kullanılmasının “telafisi olmayan mağduriyetler” yaratma ihtimali bulunduğunu açıkladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelikte, 30 Nisan’dan itibaren kripto varlıkların, ödemelerde direkt yahut dolaylı halde kullanılamayacağı ve buna yönelik hizmet sunulamayacağı belirtildi. yönetmeliğin yayımlanmasının akabinde yaptığı yazılı açıklamada, kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışmasının tamamlandığı söz edilerek, “Kripto varlıklar rastgele bir düzenleme ve kontrol sistemine tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa kıymetlerinin çok oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi yahut sahiplerinin bilgileri dışında adapsız olarak kullanılabilmesi ile süreçlerin geri dönülemez nitelikte olması üzere nedenlerle ilgili taraflar açısından değerli riskler barındırmaktadır.” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

TCMB bu kapsamda “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik”‘in bu kapsamda yürürlüğe konulduğunu belirtti.

Yönetmeliğine nazaran kripto varlıklar, ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamayacak ve buna yönelik hizmet sunulamayacak.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların direkt yahut dolaylı olarak kullanılacağı bir biçimde iş modelleri geliştiremeyecek, bu cins iş modellerine ait rastgele bir hizmet sunamayacak.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ait alım satım, saklama, transfer yahut ihraç hizmeti sunan platformlara yahut bu platformlardan yapılacak fon transferlerine aracılık edemeyecek. Yönetmelik, 30 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ