• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,83
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  315919,703
  % -6,38
 • BIST 100
  %

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sarp Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulundu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sarp Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulundu

Sarp Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Bakan Muş, işçi ve tır sürücüleri ile bayramlaştı, meselelerini dinledi.

Muş, bir gazetecinin Sarp Hudut Kapısı’ndaki çalışmaları ve son durumu sorması üzerine, ilgililerin çabayla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

“2020’nin Ocak ayından, 2021’in Ocak ayına nazaran mukayese yaptığımızda ortalama bizim çıkışlarımız yüzde 30 artmış durumda yani bu iki ayı söyleyeyim, artış kelam konusu” sözünü kullanan Muş, Sarp Hudut Kapısı’ndaki süreçleri daha da hızlandırmak için yetkililerle müzakere yaptıklarını vurguladı.

Muş, meseleleri ortadan kaldırmak için gerekirse ihracat, transit ticaret yapılan ülkelerdeki mevkidaşları ile de görüşeceğini zira bu meselelerin tahlilinin her iki taraf için de âlâ olacağını aktardı.

Bu saha ve Hopa’daki gümrükle alakalı kimi çalışmalar olabileceğini lisana getiren Muş, önümüzdeki hafta bir heyetin Sarp Hudut Kapısı’na gelerek vali, bölge müdürü ve öteki ilgililerle istişare yapacaklarını kaydetti.

Muş, hudut kapısındaki optimizasyonu daha fazla nasıl artırabileceklerinin kaygısında olduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Çünkü bizim ticaret hacmimiz yalnızca iki ayı verdim yani 2020’nin Ocak ayından 2021’in Ocak ayına kadar yüzde 30 bir artış kelam konusu, hasebiyle biz ihracatımızın ve dış ticaretimizin önümüzdeki yıl ve 2023’e hakikat daha da artacağını varsayım ediyoruz. Münasebetiyle bu artışı nasıl çözebiliriz, gümrük süreçlerini daha süratli nasıl yapabiliriz onun hesabındayız. Hasebiyle optimizasyonu azamî düzeye çıkartmak durumundayız. Bütün bunlarla alakalı şimdiden önlemlerimizi alalım ki hem nakliyecimiz hem lojistik şirketlerimiz hem o tırları kullanan sürücülerimiz daha süratli, daha rahat halde bu işlerini yerine getirebilsinler, gümrük yönetimimiz de bu süreçleri daha seri formda yerine getirebilsin.”

Aşikâr başlı birtakım çalışmalara ait bölge müdürü ile istişarede bulunduklarını, o çalışmalara ait hazırlıkların yapılacağını anlatan Muş, “Dolayısıyla bütün gündemimiz, hem ihracatımızın artışına paralel olarak bu gümrük süreçlerini hızlandırmak hem de lojistik şirketlerinin gümrükteki vakit kaybını minimuma indirmek. Bununla ilgili Gürcistan tarafıyla da kimi temaslarımız olacak. Azerbaycan ve Rusya’da mevkidaşlarımız var, gerekirse onlarla da kimi müzakerelerimiz, görüşmelerimiz olacak.” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ