• YARIM ALTIN
  3.164,00
  % -0,80
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316414,479
  % -5,82
 • BIST 100
  %

Türk ve Yunan dışişleri bakanları basın toplantısında tartıştı

Türk ve Yunan dışişleri bakanları basın toplantısında tartıştı

İSTANBUL, 16 Nisan (Reuters) – Türk ve Yunan dışişleri bakanları ortasında bağlantılardaki meseleleri ele almak ve diyalogu devam etmek maksadıyla yapılan toplantının akabinde düzenlenen toplantısında iki bakan ortasında tartışma çıktı ve taraflar birbirlerine suçlamalar yöneltti.

Lakin iki bakan da ülkelerinin problemleri diyalog yoluyla çözmek istediğini belirtti.

Ankara ile Yunanistan ortasındaki tansiyon geçen yıl varlıklı hidrokarbon yataklarına sahip olduğu düşünülen Akdeniz’de karasularının hudutları üzerine uyuşmazlık nedeniyle arttı. İki ülke geçen yılın sonundan bu yana karşılıklı müzakerelerle tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Görüşme öncesinde Çavuşoğlu memnuniyet verici olarak nitelediği ziyarette Ankara’nın tüm problemleri görüşmeye hazır olduğunu ve diyalogun sürmesinin gerektiğini belirtmişti.

Dendias’ın basın toplantısında Yunanistan’ın egemenliğini ihlal edici atakların yaptırımlara yol açacağını söylemesinin akabinde Çavuşoğlu bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu tabir etti.

Çavuşoğlu, Dendias’ın konuşmasının akabinde, “(Yunan bakan) yaptığı konuşmada maalesef ülkeme yönelik son derece kabul edilemez ithamlarda bulundu. Öncelikle Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Konuşmasına Türkiye’nin AB üyeliğine ve AB ile bağlantıların normalleştirilmesine Yunanistan’ın takviye verdiğini söyleyerek başlayan Dendias, daha sonra Türkiye’yi hudutları içine uçaklarını yollamakla suçladı.

Dendias, “Yunanistan’ın durumu nettir. Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz’de memleketler arası hukuk ve deniz hukukunu ihlal etmiştir” dedi.

Dendias’ın kelamlarını reddeden Çavuşoğlu, Yunanistan ithamlarda bulunmak istiyorsa bunu Türkiye’nin de yapabileceğini tabir etti.

Haberi bildiren: Ali Küçükgöçmen, George Georgiopoulos
Haberi yazan: Can Sezer
Redaksiyon: Nevzat Devranoğlu

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ