• YARIM ALTIN
  3.188,00
  % -0,55
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  333064,595
  % -5,03
 • BIST 100
  %

Uber, Mart ayında seyahatlerin salgından beri gördüğü en yüksek düzeye çıkması ile yükseldi

Uber, Mart ayında seyahatlerin salgından beri gördüğü en yüksek düzeye çıkması ile yükseldi

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Uber (NYSE:UBER) payları, geçen ay araç çağırma hizmetini kullanan kişi sayısının rekor kırması ile Pazartesi günü piyasa öncesinde %4 kazandı.

Uber mobilite segmentinin brüt rezervasyonlarda 2020 Mart ayından beri en uygun ayını yaşadığını söyledi: yıllık 30 milyar dolar. Ortalama günlük brüt rezervasyon ise aylık bazda %9 yükseldi.

Teslimat ünitesi bir evvelki yıla nazaran en az %150 büyüyerek Mart ayında brüt rezervasyonlarda yıllık faaliyet oranında 52 milyar dolara ulaştı. Uber’in geliri esasen brüt rezervasyonlardan yüzde olarak alınan kuruldan geliyor.

Geçen ay Wedbush analisti Daniel Ives, fiyat maksadını 60 dolar koyarak Uber’in derecesini ‘satın al’da tuttu. Bu fiyat noktası, payın Cuma günkü kapanış fiyatından %4 yüksek.

Uber bir SEC belgesinde belirtildiğine nazaran “ABD’deki aşılama oranları arttıkça Mobilite için tüketici talebinin de şoför mevcudiyetine nazaran daha süratli toparlandığını gözlemliyoruz ve Teslimat talebi de kurye mevcudiyetini aşmaya devam ediyor” dedi.

Şirket 2021 yılında çeyreklik düzeltilmiş FAVÖK karlılığına ulaşma yolunda olduklarını söyledi.

Geçen hafta Uber, şoförlerinin yollara tekrar dönmesi için 250 milyon dolar harcayacağını söyledi. Para şoförler için ikramiye, garantili maaş ve yeni şoförler için harcanacak. Salgın kısıtlamaları esneyip aşı dağıtımı devam ettikçe plan netleşiyor.

Araç çağırma hizmeti, salgını denetim altına almak için pek çok ülkede uygulanan karantinalardan en çok etkilenenler ortasında oldu. Aşı dağıtımı gerçekleşip ofisler açıldıkça ve daha çok kişi aşılandıkça daha çok insanın seyahat ve kendini şımartmak için bu hizmeti kullanması bekleniyor. Restoran ortaklarından kapılarını açanların sayısı gitgide artarken tıpkı durumun teslimat ünitesi üzerinde baskı kurması bekleniyor.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ