• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323323,461
  % -0,91
 • BIST 100
  %

Uzmanlar uyardı: Ethereum hâlâ çok pahalı

Uzmanlar uyardı: Ethereum hâlâ çok pahalı

Kripto para piyasası güç bir hafta geçiriyor. Bitcoin (BTC) 4 ay üzere uzun bir müddettir 44 bin dolar bandının altına düşmemişti. Başkan kripto para ünitesi dün sabah saatlerinde 42 bin dolar düzeyine kadar geriledi. Burada takviye bulan Bitcoin tekrar 45 bin dolar düzeyine yükseldi. Geçtiğimiz ay 64 bin dolara kadar yükselen BTC’nin paha kaybetmesi altcoin piyasasında ortalama %30’luk bir hasara yol açtı. Lakin bugün piyasada toparlanma sinyalleri görüyoruz. Ethereum paha kaybına son vererek son yirmi dört saatte %1 kıymet kazanmayı başardı. Ethereum şu anda 3.500 dolar bandında seyrediyor. Grafiklere nazaran Ethereum için dayanak noktasının şimdilik 3.100 dolar olduğu görülüyor.

Bugün piyasa genelinde bir düzelme görülse de birtakım uzmanlar yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini bildiriyor. Piyasa büsbütün olağana dönmeden yapılacak yatırımları riskli sınıfına sokuyorlar.

Mayıs Ayının Yararı Şimdi Kaybolmadı

Kripto para üniteleri 2021 yılının birinci aylarında tepeyi gördü. Ethereum bilhassa nisan ve mayıs aylarında büyük bir çıkış yakaladı. Mart sonunda 1.500 dolar düzeyinde bulunan bedelli blok zinciri projesi yalnızca iki ayda 4.500 dolar düzeyini zorlamaya başladı. Uzmanlara nazaran kripto para piyasasındaki bu ani artışın bir çok nedeni var. Fakat birçok kripto para analisti bu son boğa rallisinin Ethereum’un gelişimi ile ilgili olduğunu düşünüyor. Nisan ayına 1.500 dolar düzeyinde giren ETH mayıs ayına kadar bedel kazanmaya devam ederek 2.000 dolar bandına tırmandı. Asıl büyük çıkış mayıs ayının birinci haftasında geldi. Bir anda pahasını ikiye katlayan Ethereum bu müddet zarfında rekor süreç hacmi düzeylerine ulaştı.

Vitalik Buterin: Bana Güç Vermeyin!

Kimi analistler mayıs ayında piyasada yaşanan şişmeyi Dogecoin ve Shiba üzere altcoinlerin süreç hacmindeki artışa bağlıyorlar. Bu analistler ortasında yer alan Mike Novogratz yararlı bir projeye dayanmayan bu kripto para ünitelerinin piyasa kıymetlerinin artmasının yatırımcıların kripto para piyasasını istikrarsız olarak görmesine yol açtığını belirtiyor.

Tıpkı Dogecoin üzere bir topluluk projesi olan Shiba Inu piyasaya adım atarken belirlediği stratejisinde Vitalik Buterin’i kullandı. Shiba geliştiricileri deverana sundukları toplam altcoin ölçüsünün yarısını Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e at olduğu bilinen bir hesaba gönderdi. Geri kalan tokenlar Uniswap kasalarına gönderildi. Elon Musk’ın bu altcoin ile ilgili bir paylaşımda bulunmasının akabinde kısa müddette 20 kat paha kazanan Shiba bir bakıma Buterin’i bir kere daha milyarder yaptı. Lakin Buterin servet pahasındaki bu ikramın büyük bir kısmını Covid-19 salgınından etkilenen ülkelere bağışladı ve kalan kısmını yaktı. Başarılı iş adamı hususa ait yaptığı açıklamada müsaadesi olmadan kendisinin bir projeye dahil edilmemesini rica etti.

Bitcoin vs Ethereum

Dünyanın en çok takip edilen haber kanallarından biri olan Independent bu sabah yayımladığı bir makalesinde yatırımcılar için Bitcoin ve Ethereum’u karşılaştırdı. Her iki kripto para ünitesi hakkında bilgiler veren Independent bu makalesinde Ethereum’dan övgüyle kelam etti. European Investment Bank’ın 2021 yılında Ethereum alımına başladığını hatırlatan mecmua tıpkı vakitte Goldman Sachs, Societe Generale ve Santander (MC:SAN) üzere dev finans kurumlarının da Ethereum fonlarını güçlendirdiğine değindi:

Bu makale birinci olarak www.beincrypto.com.tr üzerinde yayımlanmıştır

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ