• YARIM ALTIN
  3.161,00
  % -0,89
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  318026,596
  % -5,10
 • BIST 100
  %

Xi ABD’ye yükseldi, Netflix rapor sunuyor, tütün düşüşte, CO2 – Piyasalarda neler oluyor?

Xi ABD’ye yükseldi, Netflix rapor sunuyor, tütün düşüşte, CO2 – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, üst seviye bir konuşmada ABD’ye saldırdı. ABD’deki yeni regülasyon üzerine tütün payları alt üst oldu ve Netflix, kapanıştan sonra raporunu paylaşacak.

İşte 20 Nisan Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Xi ABD’ye (adını geçirmeden) saldırdı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, değerli bir açılış konuşmasında ABD’ye saldırarak dünyanın en büyük iki iktisadı ortasında kesintisiz tansiyonun altını çizdi.

Xi’nin ABD’nin Çin’in büyüyen ekonomik ve askeri gücünü denetim altına almak için daha geniş bir koalisyon kurma teşebbüslerine yönelik eleştirisi, isim vermemesine karşın pek de örtülü değildi.

“Bir ya da birkaç ülke kendi kurallarını başkalarına empoze etmemeli ve dünya, birkaç ülkenin tek taraflılığı ile yönetilmemeli” dedi. Ayrıyeten Çin’de yer alan tedarik zincirlerine olan bağlılıklarını azaltmak isteyen başka ülkelerin eforlarını da eleştirdi: “engel koymaya ve bağları koparmaya yönelik her teşebbüs, ekonomik unsurlara ve pazar prensipleri aleyhine çalışır ve birine yarar sağlamak yerine yalnızca başkalarına ziyan verecektir.”

Konuşmadan bir gün evvel Batı şirketlerinin çıkarlarına karşı dikkatlice düzenlenmiş bir öbür toplumsal medya saldırısı yaşandı – bu sefer bir Çin araba fuarında Tesla’ya karşı bir protesto biçiminde.

2. Büyük tütün şirketleri ziyan görüyor

ABD idaresinin, sigara bağımlılığını azaltmak için sigaralardaki nikotin ölçüsünü azaltma üzere yeni regülasyonlar planladığına dair Wall Street Journal raporundan sonra tütün payları alt üst oldu. Kısa müddet evvel Yeni Zelanda emsal bir düzenleme yapmak için adım atmıştı.

Gazeteye nazaran bu karar, 29 Nisan’a kadar mentollü sigaraların yasaklanıp yasaklanmayacağına ait öteki bir kararla birlikte alınacak.

Pazartesi günü %6 üzerinde kayıp yaşayan Altria (NYSE:MO) %1,8 daha kaybetti. British American Tobacco (NYSE:BTI) ve Imperial Brands (OTC:IMBBY) %5 üzerinde geriledi. Pek çok içicinin kenevir içerikli eserlere yönleneceği algısı ile bu paylar ise paha kazandı.

Marlboro’nun milletlerarası haklarını elinde tutan Philip Morris (NYSE:PM), piyasa öncesinde rapor sunacak birçok şirketten biri.

3. Borsa Covid-19 ve Çin endişeleri üzerine düşük açılacak

ABD dışında yayılan Covid-19 salgınının global ekonomik toparlanmaya ziyan vereceğine ve bilhassa memleketler arası çalışan ABD’li şirketlerin amaçlarına baskı yapacağına dair tasalar üzerine ABD borsası düşük açılacak.

Dow Jones 154 puan düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,4 kaybetti.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Pazartesi günü 11 çeyrek içinde birinci kere gelir büyümesi bildiren IBM (NYSE:IBM) ve her ikisi de tahlile kavuşmamış güvenlik sorunları ile boğuşan Peloton (NASDAQ:PTON) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) var.

Piyasa öncesinde rapor sunacakların başını Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), Abbott Labs (NYSE:ABT), Lockheed Martin (NYSE:LMT) ve Omnicom çekiyor.

4. Netflix pandemi dalgasının keyfini sürmeye devam ediyor

Fakat günün en büyük yarar açıklaması, muhtemelen kapanıştan sonra Netflix’in birinci çeyrek raporu ile geliyor.

Yayın devinin net temeline nazaran 6 milyon yeni abone edinmiş olması bekleniyor. Kuzey yarımkürede yaşanan kış ve pandemiden kaynaklı karantinalar, şirket için kuyruk rüzgarı oluşturuyor. Hem mevsimsel hem de pandemik etkenlerin önümüzdeki altı ay azalma mümkünlüğünü düşünürsek en çok ilgiyi kılavuzu çekebilir.

Analistler, fiyat ve üyelik artışları sayesinde gelirin bir yıl evvelki 5,77 milyar dolara kıyasla 7,14 milyar dolara çıkmasını ve pay başına yararın neredeyse ikiye katlanarak 2,97 dolar olacağını düşünüyor.

5. Emisyon oranları yükseliyor

Dünyadaki karbondioksit emisyonları, 2020’de dünya güç talebini tahrip eden pandemi nedeniyle düştükten sonra bu yıl keskin bir formda artacak.

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA) Dünya Güç Görünümü’nde, 2020’de %5,2 düşen CO2 emisyonlarının, bu yıl %4,8 ile on yılın en yüksek temposunda artacağını söyledi. Fakat bu oran hala 2019 düzeylerinin altında kalmış olacak.

Bu artış, büyük oranda, bu yıl global güç talebinde beklenen %4,6’lık artışın %70’ine tekabül eden gelişmekte olan piyasaların güç karışımındaki kömür hakimiyetinden kaynaklanıyor. IEA’ya nazaran gelişmiş iktisatların güç tüketimi de artacak lakin 2019 düzeylerinin %3 altında kalacak.

Öte yandan gözler, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık ABD ham petrol raporunda.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ