• YARIM ALTIN
  3.192,00
  % -0,34
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  334921,605
  % -4,38
 • BIST 100
  %

Yabancı şirketlerin yüzde 96’sı Çin’deki işlerinin büyümesini bekliyor

Yabancı şirketlerin yüzde 96’sı Çin’deki işlerinin büyümesini bekliyor

Ticaret Bakanlığının yürüttüğü anket çalışmasına dayalı yeni bir araştırma, yabancı yatırımlı şirketlerin yüzde 96,4 kadarının Çin’deki işlerinin geleceğine ait olarak optimist bir yaklaşım sergilediğini gösterdi. Yabancı sermayeyle finanse edilen 3 bin 200 adet yabancı firmanın iştirakiyle yapılan araştırmaya nazaran, ankete katılanlardaki optimist hava yılın başlangıcında yüzde 2,1 oranında bir artışı işaret ediyor.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, yılın birinci çeyreğinde Çin’de, 10 bin 263 adet yeni yabancı sermayeyle fonlanmış teşebbüs kurulduğunu, bu sayının, bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 47,8 oranında, 2019 yılının tıpkı periyoduna kıyasla da yüzde 6,7 oranında birer artışa denk düştüğünü belirtti.

Çin anakarasına yapılan direkt yabancı yatırım, yılın birinci çeyreğinde, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 39,9 oranında yükselerek 302,47 milyar yuana (yaklaşık 46,74 milyar doları) ulaştı. Bu meblağ, 2019’un birebir devrine nazaran de yüzde 24,8’lik bir artış tabir ediyor.

Sadece 2020’de gerçekleşmiş olan düşük sayılara kıyasla değil 2019’a kıyasla da bu yıl saptanan çok yüksek artış, Gao’ya nazaran, Çin iktisadının istikrarlı canlanması, iş ortamının daima düzelmesi ve yabancı yatırımcıların yükselen itimadı üzere faktörlerden kaynaklanıyor.

Öte yandan Gao, yabancı yatırımı çekmekte karşılaşılan sıkıntıların, ağır ve karmaşık salgın şartlarının, hudut ötesi yatırım ortamının ve insanların hudutları aşmakta yaşadığı külfetlerin yol açtığı milletlerarası bağlamın da altını çizdi. Bakanlık, yabancı yatırım akışını istikrara kavuşturmak gayesiyle ülkenin açılımını yaygınlaştırmayı teşvik etmeyi ve iş ortamını optimal şartlara kavuşturmayı sürdürmeyi istiyor.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ