• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323640,374
  % -0,43
 • BIST 100
  %

Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde TL üzerindeki baskı sürdü

Yurtiçi piyasaların kapalı olduğu günde TL üzerindeki baskı sürdü

Türk Lirası, hafta boyuncayaşadığı baskıyı yurtiçi piyasaların kapalı olduğu süreç gününde de hissetti.

Global piyasalarda güne 8,32 düzeyinde başlayan Dolar/TL 8,35’in üzerini test ettikten sonra 8,33 düzeyi etrafında dengelendi. Bloomberg Dolar Endeksi’ne bakıldığında ise ABD Lideri Biden’ın basına yansıya sermaye yararlarını vergilendirmeye yönelik planının akabinde gerileme kaydettiği görüldü.

Birçok para ünitesi dolar karşısında kıymet kazanırken, Türk Lirası Tayland bahtı ile birlikte negatif tarafta yer aldı.

Döviz mevduatlarında yükseliş sürdü

Döviz mevduatlarında yükseliş hareketi 16 Nisan haftasında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) datalarına nazaran yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 16 Nisan haftasında 2,2 milyar dolar artarak 225,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Parite tesirinden arındırılmış bilgilere bakıldığında ise 16 Nisan haftasında döviz mevduatlarında artış 1,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Parite tesirinden arındılmış datada gerçek bireylerin döviz mevduatları 257 milyon dolar artarken, hükmî bireylerin döviz mevduatları ise 1,1 milyar dolar yükseldi.

TCMB’de yaşanan misyon değişiminin akabinde kurda yaşanan yükseliş sonrasında döviz mevduatlarında gerileme kaydedilmiş ve döviz mevduatları 232 milyar dolar düzeyinden 221 milyar dolara gerilemişti.

Döviz rezervleri tekrar toparlanabilecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerine katkı veren kalemlerden biri olan reeskont kredilerine yönelik sayılar 2021’de buradan gelecek katkının beklentilerin ne kadarını karşılayabileceği sorusunu gündeme getirdi.

TCMB bilgilerine nazaran bu yılın Ocak-Temmuz periyodunda reeskont kredilerinin rezervlere katkısı 8,9 milyar dolar olarak öngörüldü. Bu sayı salgın yılı 2020’nin birebir devrinde 12,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Böylece 2021’de reeskont kredilerinden gelen katkı 2020’ye nazaran yüzde 31 düşüş gösterdi.

Reeskont kredileri gerileyen rezervlerin yine inşa edilmesi için kıymetli bir kalem olarak değerlendiriliyordu. TCMB’nin evvelki lideri Naci Ağbal tarafından Aralık ayında canlı yayınla duyurulan Para ve Kur Siyaseti metninde reeskont kredilerinin katkısına ait öngörüler paylaşılmıştı.

Metinde para siyasetinin aktifliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerinin güçlendirilmesinin amaçlanacağı ve yabancı para reeskont kredi dönüşlerinin döviz rezervlerine katkı vermeye devam edeceği vurgulanmıştı.

İlgili metinde 2021 yılında reeskont kredisi geri dönüşlerinin rezerve katkısının 21 milyar dolar seviyesinde olacağı öngörülmüştü.

2020 yılında reeskont kredilerinden gelen katkının 23,1 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, 2021’de bu katkının geçen yıla nazaran 2,1 milyar dolar gerilemesi bekleniyordu. Lakin 2021’in birinci 7 ayına ait yansıyan sayılar geçen yıla nazaran 4 milyar dolarlık bir gerilemeye işaret etti.

2021’in kalan 5 ayında beklenen katkının gerçekleşmesi için reeskont kredilerinden 12,1 milyar dolar gelmesi gerekiyor. 2020’nin son 5 ayında bu sayı 10,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLAR YAZ