• YARIM ALTIN
  3.174,00
  % 0,25
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  323547,266
  % -0,56
 • BIST 100
  %

Petrol, devam eden Covid-19 tasaları ve ABD stoklarındaki sürpriz artış ile düşüşte

Petrol, devam eden Covid-19 tasaları ve ABD stoklarındaki sürpriz artış ile düşüşte

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Hindistan ve Japonya’da şimdiye kadar görülmemiş düzeylerde artan hadiselerin, yakıt talebine ait tasaları artırmaya devam etmesiyle Perşembe günü petrol Asya’da düşüş yaşadı.

Brent %0,44 düşüşle 65,03 dolar olurken WTI %0,47 kayıpla 61,06 dolara geriledi.

Piyasa ayrıyeten Çarşamba günü ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı ham petrol arz bilgileri ile de gerildi. Rapor, 16 Nisan ile biten hafta için 594,000 varil sürpriz bir artış yaşandığını gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan iddialar, 2,975 milyon varil düşüş öngörürken bir evvelki hafta 5,889 milyon varil düşüş raporlanmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bir gün evvelki arz bilgileri ise 436.000 varil artış yaşandığını gösterdi.

Covid-19 cephesinde: dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı Hindistan, Çarşamba günü yeniden rekor bir hadise sayısı bildirdi. İthalatçı ölçeğinde Hindistan’ın çabucak ardında olan Japonya ise artan hadiselerden ötürü Tokyo ve Osaka’da fevkalâde hal uygulamayı düşünüyor.

Fujitomi Co. analisti Toshitaka Tazawa, Reuters’e verdiği demeçte “Hindistan ve Japonya’da artan olayların, Asya’daki yakıt talebindeki toparlanmayı yavaşlatacağına dair artan kaygılar yüzünden bu hafta petrol fiyatları baskı altında kaldı… piyasa hissiyatı, ABD ham petrol stoklarında artış gösteren EIA bilgileri ile de daha çok ziyan gördü” dedi.

Öte yandan OPEC+ gelecek hafta toplanacak lakin Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a nazaran mevcut üretim kesintilerinde büyük değişiklikler yapması muhtemel değil

Öteki yandan Libya National Oil Corp., Hariga limanından ihracat üzerine çıkardığı zorlayıcı sebepleri öbür tesislerine hakikat genişletebilir.

Tazawa, “bu haftanın başında piyasa, Libya’nın ihracat için çıkardığı zorlayan sebep haberi üzerine kısa müddetliğine yükseldi lakin Asya’da artan olaylara dair tasalar, artık Libya’daki haberlere ağır basıyor” dedi.

Kaynak: Investing TR

YORUMLAR YAZ